Tak, jak wspomniałem w zakładce “O Pracowni”, pracuję w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Dlaczego? Na początku mojej drogi szkoleniowej w zakresie psychoterapii, po ukończeniu studiów psychologicznych, zastanawiałem się, która ze szkół terapeutycznych umożliwi mi realizację założeń mojej misji w pracy z pacjentem. Zależało mi na jasności przekazu, dobrze zdefiniowanych podstawach teoretycznych i metodach pracy, mierzalności osiągnięć, konkretach. Wybrałem szkołę psychoterapii CBT.
Terapia poznawczo-behawioralna oferuje bowiem wszystkie powyższe elementy. Skuteczność metod pracy terapeutycznej jest sprawdzona naukowo (i weryfikowana na bieżąco) w licznych badaniach psychologicznych. Dla konkretnych problemów pacjenta (na przykład depresji) stworzone zostały konkretne modele pracy – ukierunkowany na jak najszybszą i najskuteczniejszą pomoc przy danym zaburzeniu.Dodatkowo należałoby w tym miejscu wspomnieć o fakcie, iż w terapii poznawczo – behawioralnej nie ma wiedzy tajemnej. Wszelkie materiały niezbędne do pracy terapeuty są również dostępne dla pacjenta. Spotkanie terapeutyczne należy więc traktować jako spotkanie dwóch ekspertów – pacjenta jako eksperta od swojego funkcjonowania i terapeuty – jako eksperta od metod pracy z problemem pacjenta.
Młodzież
W pracy z młodzieżą moje zainteresowania i doświadczenia zawodowe skupiają się głównie wokół problemów związanych z wiekiem dorastania. W tym burzliwym czasie każdy ma prawo na moment zgubić drogę, którą podąża. Od wielu lat pracuję jako psycholog w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Warszawie, jestem również koordynatorem i specjalistą w Specjalistycznym Punkcie Konsultacyjnym.
Typowe problemy moich pacjentów to:
-
zagrożenie niedostosowaniem społecznym (wagary, ucieczki z domu, problemy z realizacją obowiązku szkolnego, lekceważący stosunek do nauczycieli i rówieśników, problemy w relacji z rodzicami, rodzeństwem, rówieśnikami)
-
zaburzenia zachowania
-
zaburzenia lękowe, fobie
-
zaburzenia nastroju (depresje)
-
niska samoocena
Dodatkowo w pracy z młodzieżą zajmuję się:
-
treningami relaksacyjnymi
-
treningami kontroli złości
-
rozwijaniem umiejętności społecznych
-
radzeniem sobie z przemocą
-
autoagresją
-
pracą nad lepszymi relacjami z rówieśnikami
Dorośli
W ramach pracy terapeutycznej z osobami dorosłymi zajmuję się przede wszystkim następującymi obszarami:
-
zaburzenia nastroju (depresja, dystymia)
-
zaburzenia lękowe, fobie
-
zajęcia umiejętności wychowawczych dla rodziców
-
problemy w relacjach
-
treningi relaksacyjne
-
niska samoocena
-
zajęcia umiejętności społecznych
-
radzenie sobie ze stresem